Opis trasy:
Trasa jest oznaczona tabliczkami kierunkowymi. Przy dostatecznym poziomie wody na trasie napotkacie tylko 4 łatwe przeszkody/przenoski, w postaci tam bobrów (kolor czerwony na mapce). Trasę możemy podzielić na kilka charakterystycznych odcinków:
km 0~2: W pierwszym odcinku przebiega wśród pól, w dość głębokim kanale, z obfitą ilością roślinności wodnej, w tym pachnącej mięty i pięknie kwitnących rododendronów, oraz z licznymi drzewami na obu jej brzegach. Mniej więcej w połowie tego odcinka, znajduje się pierwsza, łatwa do pokonania tama bobrów.
km 2~3: Tutaj Zimny Potok rozlewa się w prawie kilometrowej długości urokliwe ROZLEWISKA (dawniej j. Łężyckie), gdzie jednocześnie mijając ziemne przyczółki dawnego mostu wpływamy na teren Lasu Odrzańskiego i zarazem obszaru ochrony Natura 2000. Na rozlewisku możemy podziwiać m.in. pięknie kwitnące latem lilie wodne, łabędzie, a także usłyszeć żabi koncert. Przy końcu ostatniego rozlewiska, na jego prawym brzegu znajduje się PRZYSTANEK na piknik/odpoczynek z widokiem na rozlewisko.
km 3~4: Tutaj trasa przebiega wąską – jakby odbijającą się od brzegu do brzegu – strugą, przez podmokły obszar pokryty głównie roślinnością wodną i pałką, oraz stopniowo zamykający ją, rosnący po obu stronach okazały Las Odrzański.
Mniej więcej w połowie tego odcinka, ok. 150 metrów od lewego brzegu znajduje się ok. 2-km długości starorzecze Odry “WÓJCIKI”, zdecydowanie warte przeciągnięcia/przeniesienia kajaka przez las i odwiedzenia jego także. Starorzecze to przedzielone jest w 2 miejscach groblami ziemnymi.
km 4~4,5: Tutaj wpływamy do lasu, gdzie znajduje się 3., a po 500m 4. tama bobrów, po pokonaniu której opuszczamy Zimny Potok i wpływamy na niewielki STAW (przy dawnej leśniczówce Krępa Mała), gdzie ostatecznie możecie zawrócić i tą samą trasą wracacie do Wypożyczalni.
km 4,5~5: Chcąc jeszcze kontynuować wycieczkę, na drugim końcu stawu wpływamy w wąski, 50m kanał wśród roślinności wodnej i natrafiamy na groblę/drogę gdzie przenosimy kajak i – jeśli stan wody na to pozwala – możemy kontynuować płynięcie po dawnym korycie (starorzeczu) Zimnego Potoku jeszcze przez kilkaset metrów.